Provoz MŠ: začíná v 6.00 hod a končí v 16.30 hod včetně provozu o prázdninách.
Informace o omezení nebo přerušení provozu MŠ zveřejňuje ředitelka školy nejméně dva měsíce předem, a to ve vývěsní skříńce na budově, u hospodářky školy a v jednotlivých šatnách tříd.
Přijímání dětí: termín zápisu dětí do MŠ vyhlašuje Magistrát města Havířova, děti jsou přijímány i během celého školního roku, pokud je volné místo.
Návštěva MŠ: v průběhu celého školního roku je možné navštívit MŠ kdykoliv po telefonické dohodě. Ve školním roce jsou organizovány dny otevřených dveří.
Děti potřebují do MŠ: papuče (bezpečné, nejlépe s plnou patou a špičkou(, vhodné oblečení do třídy, vhodné oblečení pro pobyt venku, pyžamo, náhradní spodní prádlo včetně ponožek, punčochových kalhot, trika a věcí na cvičení. Vše dětem řádně označit - podepsat.
Všechny děti jsou pojištěny proti úrazu.
Proč si jedno dítě tak lehce zvykne a jiné každé ráno pláče a nechce se rozloučit s maminkou nebo tatínkem? Nabízíme Vám, jak usnadnit dítěti vstup do MŠ.
Před nástupem do MŠ se seznamte s prostředím - procházky kolem mateřské školy, návštěva - Den otevřených dveří v MŠ, návštěva na školní zahradě apod.
Domluvte si délku pobytu dítěte v MŠ.
Rodiče by měli zvolit vhodnou strategii k emočnímu otužování dítěte - vyplatí se dítě čas od času svěřit na několik hodin známým či příbuzným, aby si zvyklo na to, že nemusí být jen u maminky. Každou ochotu vzdálit se na čas z rodičovské péče je třeba patřičně ocenit pochvalou, ale POZOR - dítě nesmí získat pocit, že se jej rodiče chtějí zbavit.
Dítě by mělo vědět při loučení v šatně, že mu maminka neuteče, že se vždy vrátí. S dítětem se rozlučte krátce a bez nervozity nebo křiku. Dlouhé loučení a emotivní vypětí je bolestné pro Vás, ale nejvíce pro Vaše dítě. Vysvětlete dítěti, že každý má své povinnosti a že jiné řešení není (nedávejte dítěti naději, že se to pokusíte zařídit jinak - např. hlídání u babičky a pak to případně nesplníte - dítě je pak zklamané a nedůvěřivé i k učitelkám!!!
Domluvte se se svým dítětem, kdy jej vyzvednete a snažte se to dodržet!
Komunikujte s učitelkou, protože ona bude další osobou, která bude Vaše dítě znát.
Dětem pomáháme v jednotlivých detailech, zároveň v souladu a ve spolupráci s Vámi vedeme děti ke stále větší samostatnosti.
Vzhledem k dennímu režimu, malé děti ŠKOLKOVÍ ZAČÁTEČNÍCI, voďte raději v čase po půl 8 do 8.00 hod. Pokud je to jen trošku možné, nechte si dostatek času před spěchem do práce a možnost v prvních dnech vyzvedávat dítě po obědě, či brzy odpoledne po odpočinku a odpolední svačince. Celodenní pobyt ve školce je zejména pro nové a malé děti velmi náročný.
Těšíme se na Vaše děti, ale i na spolupráci s Vámi. Rádi bychom naplnili poslání naší mateřské školy - SPOKOJENÉ DÍTĚ!
Mateřská škola je místo, kde se ve většině případů děti poprvé setkávají i s jinou úpravou pokrmů než jsou zvyklé z domova. Dalo by se říct, co rodina to jiný jídelníček. A tak skloubit navyklé „chutě“ dětí z domova s jídelníčkem MŠ zejména ze začátku školního roku a nástupu dítěte do MŠ je většinou obtížné.
V mateřské škole se snažíme vařit nejen chutně, ale také zdravě, kvalitně a podle moderních požadavků na stravování.
Při sestavování jídelníčku přísně hlídáme doporučenou spotřebu cukrů, tuků, mléka, mléčných výrobků, masa, ryb, zeleniny a ovoce. Konceptem zdravého stravování není tedy pouze konzumace ovoce, zeleniny a racionální výživy, ale i konzumace masa, ryb, mléka, cukrů, luštěnin a dalších potravin, jejichž spotřebu v rámci spotřebního koše školní jídelny paní hospodářka měsíčně vyhodnocuje.
V naší MŠ vaříme moderně a udržujeme si vysoký hygienický standart. Jídlo připravujeme z větší části v konvektomatu, který umožňuje vaření v páře, smažíme na minimálním množství tuku a to vše šetrně, tak aby se v potravinách uchovalo co nejvíce vitamínů a minerálů.
Hlavní podíl na výchově Vašich dětí ke zdravé výživě však zůstává na Vás rodičích. Je proto důležité, abyste pravidelně sledovali jídelníček v mateřské škole a motivovali děti ke konzumaci méně oblíbených jídel a vhodným výběrem domácí stravy doplňovaly jídelníček dětí.
Omezit nabídku sladkostí všech druhů včetně nezakysaných slazených mléčných výrobků, mražených krémů, limonád a slazených ovocných „NEKTARŮ“.
Jelikož u předškolních dětí zajišťuje stravování ve školce příjem až dvou třetin celodenní stravy, jsme si vědomy toho, že školní stravování se významně podílí na budování stravovacích návyků dítěte.
Proto se snažíme připravit jídlo tak, aby měla školka co nejvíce spokojených strávníků.
Iveta Palowská
ředitelka mateřské školy
aneb školková pravidla pro dospělé